Top Purchases for < $100

Top Purchases for < $100

Hi guys,

Very fun post for you today!

I thought I would put together a list of the most helpful purchases in the last year which hasn’t broken the bank account but has been invaluable in our daily life.

I’m not really focusing on the cost of the product but rather the time it saves!

I hope you find it helpful 🙂

Ambiano blender

Now to be honest we purchased this blender years ago at Aldi and it lasted us about 2 years before it died.

aldi-blender
Ambiano

The cost for the blender was $40 from memory but it was so helpful.

We started making our Bulletproof coffee with it. I used to puree Eme’s food without issue. I made smoothies over the summer time and it was really cheap but well made.

We have since upgraded to an expensive blender and we chose to buy the Vitamix 5200 Black which cost us $729 from Costco.

You don’t really need this type of blender to begin with but with amount of food prep we were planning to go through we decided to treat the family to something more robust.

Vitamix-Blender-5200-Stainless-Brushed_1_230px
Vitamix

It hasn’t skipped a beat since!

Velocity Points

I wrote earlier about small trips that we try and plan as a family to rest and recharge.

We have a credit card with is linked to a rewards program and we completely forgot all about the Velocity Points we had collected over the last 3-5 years.velocity

Leki got an email reminding him of the rewards program and was surprised with what we could redeem.

We’ve just returned from a weekend trip to visit family in Sydney.

90% of the trip was redeemed through the Velocity Points program.

20180817_152755
Fun in Sydney

Airfares, car hire, public transport and a few meals was what we were able to redeem plus we stayed with family in west Sydney.

We also managed to get some tickets to watch the Bledisloe game 1 match. Our family are proud Wallabies supporters and we had a great time watching them at Olympic Stadium.

20180818_192511
We lost 🙁

Thin Lizzy

IMG-c7d19013d1cd8f6a55a235ef68994da2-V

This is my go to brand for light make up.

Cheap price but quality product. I’ve been using them for over 10 years and will continue to use their products!

I like that the look is natural and I don’t have the glossy reflection in photos.

Besides it doesn’t take too much to remove the make up after I’ve had a little glam session 😉

IMG-8ef39efb723e11168baa40de8797335c-V

My Thin Lizzy pack costs $30 and lasts me around 3 months easily 🙂

Montessori toys

Check out our little Montessori space at home. It’s one of our many pride and joys within our little home.

 

Montessori toys are nothing fancy or expensive.

They are basically toys that challenge the senses of the child to help their curiosity to learn.

IMG-9bac068483fb5e665e0d17f5bcdafe55-V
Learning with water

Some of our collections are from our recent trip to Thailand.

Others are from Target like her shopfront where she pretends to be the shop lady selling us fruit and coffee 🙂

Eme was gifted a kitchen set where she pretends to make pancakes and breakfast when Leki cooks in the morning.

We also love hosting kids at a party because they are self contained in our little Montessori space 😉

IMG-288c5cbb1ab3b4436387795bfa5199f9-V
Learning about nature

Each of things that we’ve collected over the last year range in cost from being FREE (giveaways or hand me downs), second hand from the local op shop or purchased from Aldi/other stores for $8-$35.

Coconut oil

We go shopping at Costco once a month – I wrote about how we organise our grocery previously here.

One key product we always purchase in bulk is coconut oil.

coconut

We go with either the Kirkland (Costco generic brand) one or the Absolute Organic brand (which is still a Costco branded product I think) and we use it for lots of things.

Costco63

Leki uses it to slick his hair.

We both use it for our skin as a moisturiser.

It’s our only option of oil for cooking (our only alternative is extra virgin oil as we strictly avoid vegetable oil or other oils with a low melting point).

We usually purchase one bottle for approx. $13-18 and it lasts us about 3 months! Talk about value for money 🙂

Veggie Bullet

IMG-2f64583f65ad4924adbe388da1e17847-V

We only just picked this one up less then a month ago.

Advertised at $89 at JB Hifi we were then offered a further $5 discount at purchase. I think their competitors The Good Guys were also having a promotion!

The veggie cutter is saving me a MASSIVE amount of time plus improving my family’s health.

How?

Firstly the chopping, dicing and spiralling work takes time and effort. It would take us 30-45 mins to get through our prep work for 3-5 days of sweet potatoes, cucumber, broccoli, carrot etc.

The Veggie cutter has this all prepared and ready to be cooked within 5 minutes 🙂

Plus we have now removed white rice from our diet and replaced it with spiralised zucchini mixed with our meat of choice for a great effect!

Read about out automated meal plans here.

IMG-3bfb5f545baa0c89430952f135bf0395-V
Spiralised zucchini 🙂 Our rice replacement!

Baby bathing seat from Gumtree

I reached out to a Mama who was advertising her bathing seat on Gumtree.

IMG-26764589dddd455a25e9d469feeb4196-V

Within 30 minutes we had reached an agreed time for pick up and later that day I was a proud owner of this bathing seat.

It’s been such a welcome relief because we’d shower him in tandem with Leki when he’s home which can be quite late so I needed an alternative. I struggled to manage them both at the same time.

IMG-8d0e93ed6d464193479c32538194aaeb-V

This product which is obviously second hand has been a lifesaver and Ky really enjoys his bath and looks forward to it everyday 😉

It only cost me $25 second hand which is a bonus! Brand new is $45 from Baby Bunting 🙂

Go Pro Black 4 from Facebook Marketplace

go pro

This is an expensive purchase but it’s been such a great buy I had to share it with you!

We decided to purchase an older version to learn how to use the Go Pro.

It was the perfect purchase for our recent trip to Sydney.

The quality of the videos, the accessories that come with it, the memories they capture. Priceless!

gp2

Leki found a great deal on the Facebook app within ‘Marketplace’.

The seller lived in the Melbourne CBD and Leki organised the exchange which cost us $270.

We also bought a memory card and the mounting stick on top of that for an additional $110 from JB Hifi.

Check out the video we posted using our new (but old lol) Go Pro!

What purchases for < $100 have you found invaluable or time efficient to help you on your day? I’d love to hear of other products other there that help Mums 🙂

See you next week!

Leave a Reply